Реабілітація після інсульту

Щороку в Україні трапляється 140 тисяч випадків інсульту. При цьому третина людей, які його перенесли, працездатного віку. На жаль, лише 10-15% з них повертаються до звичної праці. Одна з основних причин такого показника ━ низький рівень обізнаності пацієнтів та їх рідних щодо необхідності фізичної реабілітації після інсульту.

Реабілітація полягає у відновленні втрачених функцій тіла завдяки роботі мультидисциплінарної реабілітаційної команди та старанням самого пацієнта. Основна мета її — допомогти особі відновити ті навички, які були втрачені. Таким чином хворий може повністю або частково відновитися, стати незалежним від оточення в побуті, покращити якість життя, а інколи навіть повністю повернутися до звичного способу життя та праці.

Коли розпочинати реабілітацію? Якнайшвидше. Звісно, після дозволу лікаря. Проте помилково вважати, що перші тижні після інсульту не можна ходити, вставати, навіть рухатися. Насправді чим раніше розпочата реабілітація, тим вищі шанси пацієнта на відновлення. Перші реабілітаційні дії виконують у стаціонарі після стабілізації стану пацієнта. Часто це може відбутися вже на 2-3 день перебування у лікарні. В гострий період, коли рухова активність людини справді ще низька, фізична реабілітація спрямована на те, щоб запобігти можливим ускладненням.

Як відбувається реабілітація у спеціалізованому центрі?

Після огляду пацієнта мультидисциплінарна команда фахівців складає індивідуальний план реабілітації. Його складові, етапи, складність та інші фактори залежать від поставленого діагнозу, стану особи, тяжкості та локалізації ураження мозку, збережених або відновлених на цей момент функцій організму, давності перенесеного інсульту. Найсприятливішим для проходження фізичної реабілітації вважається період впродовж першого року після хвороби. Проте багато пацієнтів демонструють чудові результати навіть після 2 і більше років. Тому важливо все ж таки звертатися до фахівців, навіть якщо минуло багато часу після інсульту.

Програма фізичної реабілітації пацієнта може складатися з:

  • навчання орієнтації в просторі та самостійного пересування. Це один із найпоширеніших запитів, адже втрата мобільності значно погіршує якість життя людини, робить її повністю залежною від інших.
  • обмежувальної терапії ━ відновлення функцій ураженої кінцівки методом стримування здорової. Таким чином під наглядом фахівця її “змушують”, навчають працювати.
  • розвитку моторики. Завдяки спеціальним вправам покращується сила м’язів та координація рухів.
  • розвитку амплітуди рухів. Це вправи, спрямовані на відновлення діапазону рухів, зменшення спастичності м’язів.
  • часто використовують різноманітні технічні засоби: тренажери, робототехнічні пристрої, монітори активності.

Реабілітація пацієнта після інсульту — дуже важливий крок для відновлення втрачених функцій організму. Дуже рідко трапляються випадки самостійного відновлення, зазвичай необхідний довгий та непростий процес праці над кожною навичкою, аби пацієнт зміг повернутися до нормального життя. Тому дуже важливо звертатися до спеціалізованого закладу як тільки лікар дозволить розпочати процес відновлення.

Онлайн запис

Залиште заявку — ми якнайшвидше вам зателефонуємо.

Записатися на прийом